SQLserver چیست؟

یکی از قدرتمند ترین و محبوب ترین نرم افزارهای ساخت و مدیریت پایگاه داده Microsoft SQL Server است. SQL نیز یک نوع بانک اطلاعاتی است که دیتابیس آن از نوع رابطه ای یا relational است. کاربرد اصلی آن در ذخیره و بازیابی اطلاعات است، که در واقع بر اساس درخواستی که از نرم افزارهای دیگر دریافت می کند اطلاعات را ذخیره یا بازیابی خواهد کرد.

ویژگی های SQL سرور

ویژگی های SQL سرور
ویژگی های SQL سرور

مهمترین ویژگی هایی که برای SQL Server می توان نام برد عبارتند از:

1- بانک اطلاعاتی آن از نوع رابطه ای یا relational است.

2- از فایل های XML پشتیبانی می کند.

3- ویژگی OLAP را دارد.

4- می توان از trigger، view و stored procedure استفاده کرد.

5- از لحاظ حجم و تعداد رکورد هیچ محدودیتی ندارد و از این لحاظ بسیار قدرتمند است.

6- امکان استفاده از زبان طبیعی در جستجو ها وجود دارد.

7- برای افزایش سرعت در بازیابی اطلاعات از Full Text Search می توان استفاده کرد.

پس می توان گفت SQL Server یک سیستم مدیریت پایگاه داده رابطه ای یا RDBMS است، که توسط شرکت مایکروسافت توسعه پیدا کرده است. این سیستم برای رقابت با پایگاه داده MySQL و Oracle طراحی شده و توسعه پیدا کرده است. این سیستم از زبان استاندارد ANSI SQL پشتیبانی می کند، که زبان استاندارد SQL است.

تاریخچه SQLserver

Microsoft SQL Server, PNG, 512x512px, Sql, Area, Black And White, Brand,  Computer Servers Download Free

در سال 1988 اولین نسخه SQL سرور توسط مایکروسافت منتشر شد.

این سیستم برای پلتفرم OS/2 طراحی شده و به طور مشترک توسط مایکروسافت و Sybase توسعه داده شده است.

در اوایل دهه 1990 مایکروسافت شروع به تولید نسخه جدیدی از SQL Server برای پلتفرم NT نمود که
به مرور این نسخه تکمیل و به نسخه های کنونی تبدیل شد.

کاربرد های SQL سرور

از بارز ترین مشخصه های SQL سرور این است که به کمک آن می توان با بانک های اطلاعاتی پر حجم در حد ترابایت کار کرد. از دیگر موارد این است که امکان دسترسی هزاران کاربر به صورت همزمان به این بانک اطلاعاتی وجود دارد. قابلیت خود سازگاری یا Self Compatibility نیز از دیگر ویژگی های SQL سرور است. این قابلیت باعث می شود تا منابع مورد نیاز برای هر کاربر مانند حافظه و فضای دیسک، به محض اینکه به سرور متصل شود به صورت کاملا اتوماتیک به او تخصیص داده شود. همچنین پس از خروج کاربر منابعی که به او اختصاص یافته بود آزاد می شود تا سایر کاربران بتوانند از آن استفاده نمایند.

Reliability یا قابلیت اعتماد و در دسترس بودن نیز از ویژگی های خوبی است که SQL سرور دارد. این ویژگی امکان انجام بسیاری از فعالیت های مدیریتی مانند Backup را بدون اینکه سرور توقف کند به شما می دهد. همچنین سطح امنیتی بالا باعث می شود تا اعتبار سنجی کاربران با اعتبار سنجی ویندوز تجمیع گردد. ویژگی دیگر این سرور، پشتیبانی از حجم بالایی از حافظه در سرور است. همچنین امکان استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی نیز وجود دارد. به علاوه پشتیبانی از لایه ها و موارد امنیتی مانند SSL برای استفاده در وب وجود دارد.

نسخه های  Microsoft SQL Server

در حال حاضر نسخه های موجود از این نرم افزار عبارتند از:

SQL Server Enterprise: از این نسخه نرم افزار برای تجارت در سطوح بالا و مقیاس های بزرگ و ماموریت های بحرانی استفاده می شود. این نسخه یک امنیت High-end به معنای امنیت بالا تا پایان را فراهم می آورد.

SQL Server Standard: برای برنامه های Mid-Tier و Data marts مناسب است. یعنی بهتر است از این نسخه از نرم افزار برای برنامه های سطوح میانی و همچنین گزارش گیری و تحلیل استفاده کرد.

SQL Server WEB: همانطور که از نام این گزینه بر می آید برای مالکیت میزبانان وب طراحی شده است. این قابلیت مقیاس پذیری، مقرون به صرفه بودن و قابلیت مدیریت را برای خصوصیات وب در مقیاس کوچک و بزرگ فراهم می کند.

SQL Server Developer: نسخه دولوپر مانند یک محیط شبیه سازی عمل می کند و برای ساخت، آزمایش و حالت نمایشی به کار می رود.

SQL Server Express: نسخه اکسپرس این برنامه برای کارهایی با مقیاس کوچک به کار می رود و استفاده از آن رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *