آموزش javascript

javascript

جاوا اسکریپت چیست؟

زبان برنامه نویسی جاوااسکریپت (javascript)شبیه به سی‌پلاس‌پلاس یک زبان برنامه نویسی است اما مدل شیءگرایی آسان‌تری دارد و از قابلیت‌های سطح پایین کمتری پشتیبانی می‌کند. ایدهٔ شیءگرایی جاوا از زبان اسمال‌تاک گرفته شده‌است. یکی از قابلیت‌های بنیادین جاوا این است که مدیریت حافظه را به‌طور خودکار انجام می‌دهد. کار با ماشین مجازی جاوا اسان است.ضریب اطمینان عملکرد برنامه‌های نوشته‌شده به این زبان نسبت به زبان‌های نسل اول C بالاتر است. برنامه‌های جاوا به صورت بایت کد می‌شوند و توسط ماشین مجازی  (JVM) به کدهای ماشین تبدیل و اجرا می‌شوند. در صورت وجود JVM مانند سایر زبان‌های مبتنی بر آن که وابسته به سیستم‌عامل خاصی نیستند برنامه‌های نوشته شده به زبان برنامه نویسی جاوا بر روی هر نوع سیستم عامل و هرگونه وسیلهٔ الکترونیکی قابل اجرا می‌باشند.

زبان برنامه نویسی جاوا

برنامه های زبان برنامه نویسی جاوا و اپلت ها

جاوا برای نوشتن انواع برنامه‌های کاربردی مناسب است. که می‌توان انواع برنامه‌های زیر را نوشت:

 • برنامه‌های تحت وب
 • برنامه‌نویسی سیستم‌های کوچک مانند تلفن همراه، رایانه جیبی و …
 • برنامه‌های کاربردی بزرگ (Enterprise)
 • برنامه‌های رومیزی (Desktop)
 • و…
 • قابلیت خاصی وجود دارد به نام اپلت. اپلت‌ها امکانات فراوانی برای نوشتن برنامه‌های تحت وب در اختیار برنامه‌نویسان قرار می‌دهند.البته وجود ماشین مجازی برای اجرای اپلت لازم است. اپلت‌ها نظیر فناوری سیلورلایت شرکت مایکروسافت هستند که برنامه‌نویسان را قادر می‌سازد تا امکاناتی را به مرورگر کاربر بیفزایند. البته تفاوت این دو در امنیت می‌باشد به گونه‌ای که سیلورلایت به دلیل اینکه در محیطی به نام جعبه شنی (sandbox) اجرا می‌شوند امن هستند ولی اپلت‌ها فاقد چنین امنیتی هستند و به سادگی هدف حملات استاندارد Social Engineering Toolkit واقع می‌شوند.
  1. سیستم‌عامل: تا سال ۲۰۰۴ net. تنها بر روی پلت فرم ویندوز اجرا می‌شد و برخی ویندوز را سیستم‌عامل غیرقابل اعتمادی در برنامه‌نویسی Enterprise می‌دانستند.ولی از این نظر انتخاب خوبی محسوب می‌شد.
  2. قابلیت حمل:  ماشین مجازی  (JVM) بر روی سکوهای رایانش گوناگونی قابل اجرا است، از ATM و ماشین رختشویی گرفته تا سرورهای سولاریس با قابلیت پشتیبانی از ۱۰۲۴ پردازنده (CPU) برای پردازش دارد.

اهداف اولیه

در ایجاد زبان برنامه نویسی جاوا پنج هدف اصلی وجود داشت

 1. این زبان باید ساده، شی‌گرا و مشهور باشد.
 2. مطمئن و بدون خطا باشد.
 3. وابسته به معماری کامپیوتر نبوده و قابل انتقال باشد.
 4. باید با کارایی بالا اجرا شود.
 5. باید به صورت پویا و نخ‌کشی‌شده باشد.

ماشین مجازی جاوا

شباهت اسمی جاوا و جاوا اسکریپت در چیست؟

برخی مردم به علت شباهت اسمی، زبان برنامه نویسی  جاوا و جاوااسکریپت را با هم اشتباه می‌گیرند. در حالیکه این دو زبان گرچه در ظاهر و کلمات شباهت دارند ولی به‌طور ساختاری با یکدیگر کاملاً متفاوت هستند. جاوااسکریپت محصول شرکت نت اسکیپ است.  ماشین مجازی  (JVM) برای اجرا باید به زبان ماشین مجازی ترجمه شود زبانی است که معمولاً در صفحات وب نوشته می‌شود و توسط مرورگر تفسیر می‌گردد. در جاوا متغیرها همگی بر اساس نوع آن‌ها معرفی می‌شوند ولی در جاواسکریپت نوع متغیرها به صورت ضمنی مشخص می‌شود.

پیاده سازی جاوا اسکریپت به چه صورت است؟

شرکت سان‌مایکروسیستمز مجوز رسمی برای پلتفرم استاندارداموزش جاوا اسکریپت را به مایکروسافت ویندوز، لینوکس، و سولاریس داده‌است. همچنین محیط‌های دیگری برای دیگر پلت فرم‌ها فراهم آورده‌است. علامت تجاری مجوز شرکت سان‌میکروسیستمز طوری بود که با همهٔ پیاده‌سازی‌ها سازگار باشد. به علت اختلاف قانونی که با مایکروسافت پیدا کرد، زمانی که شرکت سان ادعا کرد که پیاده‌سازی مایکروسافت از RMI یا JNI پشتیبانی نکرده و ویژگی‌های خاصی را برای خودش اضافه کرده‌است. شرکت سان در سال ۱۹۹۷ پیگیری قانونی کرد و در سال ۲۰۰۱ در توافقی ۲۰ میلیون دلاری برنده شد. در نتیجه کمی بعد مایکروسافت را به ویندوز فرستاد. در نسخهٔ اخیر ویندوز، مرورگر اینترنت نمی‌تواند از پلت فرم پشتیبانی کند. شرکت سان و دیگران یک سیستم اجرای جاوای رایگان برای آن‌ها و نسخه‌های دیگر ویندوز فراهم آوردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *