html و css چیست؟

HTML و CSS


اولین قدم برای شروع کار طراحی وب سایت یادگیری زبان‌های HTML و CSS است. همانطور که در نقشه راه برنامه نویسی وب گفته شده بود. در این دوره، آموزش رایگان HTML و CSS بصورت متن و تصویر، به زبان کاملا ساده و روان گفته شده است.

زبان‌های HTML و CSS در کنار سادگی دارای ریزکاری‌ها و نکات زیادی هستند که اگر در حین آموزش آنها را یاد نگیرید می‌تواند در آینده برای شما مشکل ساز شوند.

پیش‌نیازها

  • سواد مقدماتی رایانه
  • نصب برخی نرم‌افزارهای مقدماتی
  • و داشتن دانشی اولیه از کار با فایل‌ها

هدف از این راهنما آشنایی ابتدایی با زبان HTML و تمرین کردن نوشتن عناصر مختلف HTML است.

HTML چیست؟

HTML5 - Wikipedia

html اختصاری برای عبارت «زبان نشانه‌گذاری اَبَرمتن» (Hypertext Markup Language) و نباید آن را با زبان برنامه‌نویسی اشتباه بگیرید. زبان‌های نشانه‌گذاری یا markup به این جهت استفاده می‌شوند که به مرورگر اعلام کنند چگونه باید صفحات وب را جهت نمایش برای بازدیدکنندگان سازماندهی کند. این سازماندهی می‌تواند بسته به تمایل توسعه‌دهنده، بسیار ساده یا پیچیده باشد. HTML شامل یک سری از عناصر است که از آن‌ها برای محصورسازی، پیچاندن، و یا نشانه‌گذاری بخش‌های مختلف محتوا استفاده می‌شود تا شیوه نمایش آن را به روشی خاص سازماندهی کنیم. تگ‌های محصورسازی می‌توانند یک بخش از محتوا را به یک هایپرلینک تبدیل کنند تا به یک صفحه دیگر روی وب پیوند یابند، کلمات را به حالت اریب (italic) دربیاورند و یا مواردی مشابه را اجرا کنند.

دقت کنید که تگ‌ها در HTML به کوچکی/بزرگی حروف حساس نیستند یعنی می‌توان آن‌ها را در هر دو حالت حروف کوچک یا بزرگ نوشت. برای نمونه یک تگ می‌تواند به صورت‌های <title>, <TITLE>, <Title>, <TiTlE> و حالت‌های دیگر نوشته شوند و همگی به درستی کار می‌کنند. با این وجود بهترین رویه آن است که همه تگ‌ها را به خاطر یکپارچگی، خوانایی و دلایل دیگر به حالت حروف کوچک بنویسیم.</p>

CSS چیست؟

CSS - Wikipedia

CSS اختصاری برای عبارت «استایل‌شیت‌های آبشاری» (Cascading Style Sheets) است و امکان ایجاد صفحه‌های وب با ظاهر مناسب را به ما می‌دهد. در این مقاله به عنوان اولین مطلب از سری مقالات آموزش CSS قصد داریم به بیان مفاهیم مقدماتی CSS با یک مثال ساده بپردازیم و همچنین برخی از اصطلاحات مهم این حوزه را مورد بررسی قرار دهیم.

زبانی برای تعیین شیوه عرضه اسناد به کاربران است و روش استایل‌بندی، طرح‌بندی و موارد دیگر را تعیین می‌کند.

منظور از «سند» (document) یک فایل متنی است که با استفاده از زبان نشانه‌گذاری، ساختاربندی یافته است. HTML رایج‌ترین زبان نشانه‌گذاری است اما زبان‌های دیگری مانند SVG یا XML نیز وجود دارند.

منظور از عرضه یک سند به کاربر، تبدیل کردن آن به شکلی است که مخاطب بتواند از آن استفاده کند. مرورگرها از قبیل فایرفاکس، کروم یا اج طوری طراحی شده‌اند که اسناد را به صورت بصری، برای نمونه روی صفحه رایانه، پروژکتور یا پرینتر عرضه کنند.

یک مثال ساده برای درک بهتر کارایی زبان‌های HTML و CSS

اگر مراحل ساخت یک وبسایت را به مراحل ساخت یک ساختمان تشبیه کنیم، با استفاده از زبان HTML می‌توان اسکلت و ساختار این ساختمان را ساخت. اما برای اینکه بتوانیم تعیین کنیم رنگ دیوار‌های داخلی، نمای ساختمان و… چگونه باشد (استایل‌دهی) باید از زبان CSS استفاده کنیم.

دوره آموزش رایگان html5 و css3

این آموزش رایگان HTML و CSS را تقدیم میکنیم به کاربران سایت که بارها درخواست ارائه این آموزش را از ما داشتند. از قسمت درس‌های دوره می‌توانید به تمامی جلسات این دوره دسترسی داشته باشید. نکات اصلی مباحث HTML و CSS، به زبان ساده بیان شده تا به آسانی قابل درک باشند. همچنین در دو مینی پروژه سعی کردیم کارکرد مباحث را بهتر نمایش دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *